21 listopada 2021

Poszewka na poduszkę zapinana na zamek kryty - step by step

Cześć i czołem! Dawno mnie tu nie było :)

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia a mój toturial o szyciu obrusu z ramką cieszy się obecnie dużą popularnością. Pomyślałam, że najwyższy czas pokazać jak wszyć zamek kryty i uszyć sobie np. poszewkę na poduszkę do kompletu z obrusem :)
Uwaga! To dobry pomysł na prezent typu handmade.


Zamek kryty znajduje zastosowanie w wielu ubraniach: spódnice, sukienki czy spodnie ale także w poszewkach na poduszki. Rzecz w tym aby wszyć go poprawnie. Myślę, że wiele osób (jak i ja kiedyś) szczególnie początkujących, może mieć z tym problem. Mi to w ogóle nie wychodziło, aż w końcu ktoś kiedyś wytłumaczył mi to prosto jak krowie przy rowie.
Dlatego dziś uszyjemy prostą poszewkę o wymiarze 40x40 cm czyli typowego "jaśka".

Potrzebne:
- dwa kawałki tkaniny o wymiarze 41 cm x 41 cm
- zamek kryty o długości 35 cm (jeśli macie dłuższy to możecie go skrócić)
- igła maszynowa 70 lub 80
- nici pod kolor tkaniny
- szpilki
- nożyce
- maszyna do szycia (of course)
- maszyna overlock (jeśli ktoś posiada)
- stopka do wszywania zamków krytych


Zaczynamy!
1. Najpierw obszywamy ten bok tkaniny, w który będzie wszyty zamek, ściegiem owerlockowym lub nie za gęstym zygzakiem (jeśli nie posiadacie overlocka).

 

2. Następnie rozsuwacie na maxa zamek i jedną część przykładacie prawą stroną do prawej strony tkaniny. Od góry zostawiacie ok. 1-1,5 cm odstęp. Zalecam użycie szpilki aby zamek podczas szycia nie przesuwał się.


3. Teraz do gry wchodzi specjalna stopka do wszywania zamków krytych. Ta na zdjęciu jest ze starego Singera ale w nowszych maszynach wyglądają one nieco inaczej, są trochę większe i zwykle metalowe. Chodzi o to aby po przesunięciu igły w lewo/prawo, szyć bardzo blisko ząbków zamka ale nie po nich! Tak więc zakładam stopkę, przesuwam igłę na tyle w lewą stronę aby niemalże dotykała ząbków zamka. Podczas szycia mogę taśmę z ząbkami lekko odginać. Jeśli przeszyjecie po ząbkach to zasuwając zamek w miejscu przeszycia napotkacie opór.

4. Szyję ściegiem o długości 2,5-3 mm do samego końca tzn. do oporu. Przy końcu zamka poczujecie opór i dalej nie będzie możliwości szycia. Na początku i końcu szycia zróbcie staranny rygielek (kilkukrotne przeszycie w przód i w tył) aby zamek był dobrze zamocowany i nie pruł się.

 

5. Po przeszyciu jednej strony zamek powinien prezentować się następująco:


6. Analogicznie postępujemy z drugą stroną zamka. Przykładamy drugą część poszewki prawą stroną do prawej i drugą część zamka stroną prawą do prawej strony tkaniny. Jeśli się pomylicie i wszyjecie źle czeka was prucie - tak tylko ostrzegam ;)

 
7. Dla bezpieczeństwa znowu używam szpilki a zamek wszywam w takiej samej odległości jak lewą stronę czyli 1- 1,5 cm od górnego brzegu.


8. Przepinam stopkę na prawo, igłę także przesuwam na tyle w prawo aby szyła jak najbliżej taśmy z ząbkami ale nie po niej. Początek szycia i zakończenie starannie rygluję.


9.
Jeśli prawidłowo wszyliście zamek to po zasunięciu prawa strona poszewki powinna wyglądać jak na zdjęciu - zamek jest prawie niewidoczny, dobrze ukryty w szwie.


10. Teraz zajmiemy się wykończeniem poszewki. Stopka i igła tzostają bez zmian. Składamy poszewkę równo prawymi stronami do środka. Ja lubię najpierw zszywać od dołu zamka, więc przykładam stopkę ok. 1,5 cm od brzegu, starannie rygluję początek szwu i szyję lekko za miejsce gdzie kończy się szew z zamka i znów starannie rygluję.


11. Na tym zdjęciu dobrze widać, w którym miejscu skończyłam wszywać zamek i w którym zakończyłam szew poszewki. Kończy się on ok. 4-5 mm dalej niż zakończyłam wszywać zamek.


12. Dokładnie tak samo robię z górą poszewki. Znów składam brzegi równo, znów starannie rygluję i znów przeszywam kawałeczek dalej niż początek wszycia zamka.


13. Po prawej stronie szew z zamkiem powinien wyglądać następująco:


14. Proponuję zostawić zamek do połowy rozsunięty, ponieważ kończymy szyć poszewkę czyli zszywamy pozostałe 3 brzegi dookoła overlockiem lub ściegiem prostym i będziemy wywracać poszewkę na prawą stronę.15. Wywracamy poszewkę na prawą stronę (zostawionym otworem z zamka), starannie wypychamy rogi np. nożyczkami (uwaga aby nie zrobić dziury na wylot!) i cieszymy się piękną poszewką :)


W tym roku uszyłam takich poszewek całkiem sporo a i kilka obrusów się trafiło. W sumie szyję cały czas bo zlecenia wciąż spływają. Dodatkowo organizowane są kiermasze w szkole/parafii, więc przekażę kilka poszewek jako fanty.
Dobrze uszyta poszewka posłuży wiele lat tylko zadbajcie aby zamek był dobrze przymocowany i aby szew, w którym zamek jest wszyty,także był starannie zapoczątkowany i zakończony.

Pozdrawiam!
Sus

PS. Jak możecie zauważyć szyję na starym Singerze. No cóż Husqvarna Jade stoi sobie na półce bo... czar prysł. Niespełna dwuletnia maszyna już dwukrotnie była w naprawie. Używam jej teraz tylko do robienia dziurek na wymiar czy cerowania.

7 komentarze

 1. Dziękuję. Wytłumaczone bardzo dobrze. Po takim tutorialu szycie staje się prostsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. No trafiłaś z tym tutorialem. Panele u mnie czekają. Może się w końcu wezmę za poduszki, co miałam je w zeszłym roku ubrać. Ale dam zwykły zamek, z metra, pościelowy. Zawsze do tej pory na guziki. Może się uda.
  pozdrawiam
  AgaM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej późno niż wcale. Jeśli chodzi o wszywanie zamka pościelowego to polecam toturial o szyciu pościeli -> http://szyjesobie.blogspot.com/2020/10/jak-uszyc-posciel-i-wszyc-zamek-step-by.html tylko w tym wypadku nie wszywałabym tych zakończeń.

   Usuń
  2. Dzięki, popatrzę. Potem się pochwalę. Jesli wyjdzie.

   Usuń
 3. Hm, wolałabym w szew dać zamek, a nie na tyle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też da się zrobić żeby zamek był wszyty blisko szwu. Kurcze będę szyć takie większe poszewki i będę wszywać taśmę suwakową. Może uda mi się zrobić tutka ;)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)