29 października 2020

Jak uszyć pościel i wszyć zamek? Step by step.

Cześć i czołem!
Wreszcie publikuję dawno obiecany tutorial jak uszyć pościel a właściwie jak wszyć taśmę suwakową dedykowaną pościeli. Bo to nie do końca taka oczywista oczywistość jakby się mogło zdawać :)
Zrobiłam zdjęcie niemal każdemu etapowi szycia więc lojalnie uprzedzam, że jest tego od pierona...

 

Etapy wszycia zamka (taśmy suwakowej kupowanej z metra) są pokazane i opisane podczas szycia poszewki na poduszkę. Dokładnie tak samo sprawa wygląda podczas wszywania taśmy suwakowej w dużą poszwę na kołdrę.
Mój toturial możecie zastosować szyjąc pościel niewielkich rozmiarów dla niemowlaka/małego dziecka lub całkiem dużą 150x200cm, 160x200cm czy 220x200cm. Mój Staszek ma teraz pościel o dość niespotykanych wymiarach: 140x160 cm.
Ważnym jest aby kupić sobie porządną taśmę suwakową (ja sprzedaję taką, która posiada wzmocnienie tzw. kord -> KLIK oraz suwaki sprzedawane na sztuki z przywieszką lub bez).

Potrzebne:
- wyliczona ilość tkaniny bawełnianej
- taśma suwakowa (cięta z metra) i suwaki
- igła maszynowa 70 lub 80
- nici pod kolor tkaniny
- szpilki
- nożyce
- maszyna do szycia (of course)
- maszyna overlock (jeśli ktoś posiada)
- stopka do wszywania zamków


Zaczynamy!
1. Najpierw zaczniemy od przygotowania zakończeń taśmy suwakowej.

To taki specjalny kawałek tkaniny bawełnianej (tunel) w którą wszywa się końce taśmy suwakowej aby potem całość przyszyć do szytej pościeli.
I tak jeśli np. szyjecie poszwę o szerokości 140 cm to zakończenia niech mają po 15 cm (2 x 15 cm) a taśma suwakowa 114 cm co daje w sumie 144 cm.
Tak więc wycinamy dwa prostokąty z tkaniny bawełnianej o wymiarach 7 cm x 15 cm.


2. Składamy wzdłuż i przeszywamy ściegiem prostym na szerokość stopki. 

 

3. Wywracamy na prawą stronę i rozprasowujemy szew żelazkiem.

4. Wsuwamy taśmę suwakową w uszyty tunel i przeszywamy.


 
5. Wywracamy na prawą stronę i mocujemy na taśmie suwakowej suwak z przywieszką lub bez (wedle uznania).
 
 

6. Teraz kiedy taśma posiada suwak wszywamy wzmocnienie z drugiej strony taśmy suwakowej.


7. OK, w zasadzie najbardziej pracochłonne już za nami :) Teraz będziemy wszywać taśmę suwakową do szytej poszewki.
Najpierw musimy odciąć pasek tkaniny od dołu poszewki (w przypadku kołdry) lub z boku (w przypadku poduszki - ja zwykle w poszewkach na poduszki zamek wszywam po prawej lub lewej stronie poszewki).
Jeśli szyję poszwę na kołdrę to z dołu odcinam jakieś 10 cm - jeśli szyję poszewkę na poduszkę to z boku odcinam 7 cm. Odcinamy i przeszywamy ściegiem overlockowym lub zygzakiem aby zabezpieczyć brzegi przed strzępieniem.
 

8. Przykładamy taśmę suwakową prawą stroną do prawej strony poszwy.


9. Zakładamy stopkę do wszywania zamków i przeszywamy ściegiem prostym w odległości 2-3 mm od ząbków taśmy suwakowej.

10. Odwracamy na prawą stronę, wygładzamy tkaninę ręką i przeszywamy ściegiem prostym znów blisko brzegu podwinięcia.11. Dokładnie tak samo postępujemy przyszywając taśmę suwakową do drugiej, odciętej części szytej poszewki.
 


12. Zaginamy brzeg poszewki na ok 2-3 cm i zaprasowujemy żelazkiem.13. Zaprasowaną tkaninę nakładamy na zamek (aby go schować pod tkaniną) i opinamy szpilkami.


14. Przeszywamy ściegiem prostym - UWAGA aby nie przeszyć po ząbkach taśmy suwakowej!


 15. Teraz musimy już tylko obszyć wzmocnienia i uszyć "ramkę" jak na zdjęciach.16. No kochani to teraz już z górki :) Przykładamy górę i spód prawymi stronami do siebie i obszywamy dookoła overlockiem. Jeśli nie posiadacie overlocka to szyjecie ściegiem prostym na szerokość stopki i obszywacie dookoła zygzakiem aby tkaniny się nie strzępiły.17. Rozpinamy zamek, wywracamy na prawą stronę, prasujemy i mamy piękną poszewkę na poduszkę/kołdrę :) Z porządnie wszytą taśmą suwakową. Myślę, że warto trochę "pocierpieć" dla takiego efektu ;)Mała sugestia: jeśli będziecie wszywać taśmę suwakową w poszwę na kołdrę to podczas opinania szpilkami zakładki w celu ukrycia zamka dobrze ją wygładźcie dłońmi w prawo i lewo i gęsto oszpilkujcie. Jeśli tego nie zrobicie, to szyjąc ściegiem prostym porobią się Wam małe zakładeczki, które niezbyt estetycznie będą się prezentować :/Na koniec chcę jeszcze napisać, że to tylko na początku tak strasznie wygląda. Wystarczy raz uszyć pościel a kolejne pójdą jak z płatka :)

Pozdrawiam!

Sus

8 komentarze

 1. A ja dalej nie mogę uwierzyć, że można to zrobić w godzinę 🙂 Piękna sprawa 😀/ A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam super pokazane krok po kroku właśnie czegoś takiego szukałam ��

  OdpowiedzUsuń
 3. A ten suwak to bez problemu da się umocować na taśmie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak oczywiście. Tą zaokrągloną częścią suwaka do taśmy. Z początku może to się wydawać trudne ale po pewnym czasie zakładanie wchodzi w krew ;)

   Usuń
 4. Kurcze jak dawno nie szylam. Piękny material na pościel. Szkoda że nie mam maszyny. Bede zaglądała. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu to nie ma się nad czym zastanawiać tylko kupować maszynę i zasiadać do szycia :)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)